خبرنامه

بهترین راه خرید مسکن در ایام کرونا

کرونا و بازار مسکن
0

رعایت توصیه‌های پزشکی مرتبط با شیوع ویروس کرونا از سوی غالب افراد باعث شده از یک طرف بنگاه‌های املاک به عنوان حلقه واسط خریدار و فروشنده مسکن، در طول روزهای کاری گذشته از سال جدید تعطیل باشند و از طرف دیگر مراجعه حتی غیرحضوری (تلفنی و اینترنتی) از سمت مالکان علاقه‌مند به فروش آپارتمان به مشاوران املاک تقریبا به صفر برسد. در ادامه مجله پایش از راه‌های دیگر خرید مسکن صحبت میکنیم.

در این میان آن دسته از متقاضیان خرید خانه که به دلایلی همچون موعد دریافت وام مسکن،‌ ازدواج، رسیدن به نقدینگی درشت و … در هفته‌های اخیر قصد قطعی خرید آپارتمان داشتند نیز به‌خاطر «ترس از مبتلاشدن به بیماری کرونا با حضور در فضای عمومی و بیگانه»، جلوی خود را برای مراجعه به بازار گرفته‌اند.

مجموعه این شرایط باعث شده رکود معاملات مسکن سال ۹۸، دست کم در اولین ماه از سال ۹۹ بسیار سنگین‌تر شود.بعید است حجم معاملات خرید آپارتمان در فروردین امسال حتی به اندازه نصف پارسال (۳ هزار واحد) باشد.نبود شرایط برای «بازدید» از آپارتمان‌های فروشی و از آن مهم‌تر نبود فضا برای اتصال خریدار و فروشنده در دوره کرونا باعث یخ‌زدگی کامل بازار معاملات ملک شده است.این یخ کرونایی در بازار مسکن با یک اقدام قابل ترک خوردن و ذوب شدن است.

راه خروج از رکود کرونایی بازار مسکن در گام اول نیازمند مشارکت هر دو دسته واسطه‌های سنتی و اینترنتی است.واسطه‌های سنتی یا همان مشاوران املاک که این روزها مشمول رعایت ضوابط ستاد ملی مقابله با کرونا هستند می‌توانند ارتباط مجازی با متقاضیان خرید و فروشنده‌ها برقرار کنند.نصب یک پلاکارد ساده یا پارچه نوشته روی شیشه بنگاه با محتوای «شماره تلفن مشاورین» می‌تواند ارتباط اول حلقه واسط با متقاضیان خرید مسکن را ایجاد کند.

مشاورین حتی می‌توانند از امکانی که در تلگرام برای ایجاد گروه‌های محلی در یک محله مسکونی وجود دارد استفاده کنند تا این ارتباط برقرار شود. در این مسیر، سمت فروش نیز وارد ارتباط مجازی می‌شود.به این ترتیب فضای اولیه برای اتصال خریدار و فروشنده از طریق تماس تلفنی و تلگرامی برقرار می‌شود.

گام دوم که مهم‌تر از گام اول است به نحوه بازدید خریدار از آپارتمان فروشی مربوط است.اگر واسطه‌های ملکی در ایام کرونا بتوانند «بازدید مجازی» کاملاً مطابق خواسته خریدار را ایجاد کنند چالش «ترس از مراجعه فیزیکی به محل» برطرف می‌شود. «بازدید مجازی» موثر به معنای آن است که متقاضی خرید از داخل خانه‌اش بتواند پاسخ همه سوالاتی را که در ارتباط با آپارتمان مورد‌نظر دارد، بگیرد. مشاورین املاک یا فروشنده آپارتمان با تماس تصویری از طریق واتساپ یا اسکایپ و هم‌چنین اپلیکیشن‌های موبایل املاک، می‌توانند گام دوم را بردارند و مسیر را تکمیل کنند.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود / ثبت نام