آموزش عمومی

به چه نکاتی در هنگام خرید خانه باید توجه کرد؟

نکات خرید خانه
0

نکات مهمی درباره خرید خانه وجود دارند که با آگاهی کامل از آن‌ها می‌توانید آنجا را منزل خود بنامید. به یاد داشته باشید که این ملک متعلق به شماست و قاعدتا تا مدت‌ها باید در آن زندگی کنید و با خوب و بد آن بسازید. با رعایت نکاتی درباره خرید خانه می‌توانید علاوه بر زندگی در آن، سرمایه کوچکی هم در آینده برایتان باشد و در سال‌های بعدی به انتخابی که کرده‌اید افتخار کنید، که متناسب با پولی که داشته‌اید بهترین گزینه را برگزیده‌اید. درین قسمت ار مجله پایش، نکات مهمی در خرید و فروش خانه ارائه کردیم.

هنگام بازدید به چه نکاتی باید توجه کرد

 ۱. محله‌ای که خانه در آن قرار دارد یکی از نکات مهم در خرید خانه است. اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، این است که خانه‌ای که به شما نشان می‌دهند در کجا واقع‌شده است. کوچه در چه وضعیتی قرار دارد و جزء محله‌های شلوغ و پر صدا هست یا در محله‌ای آرام قرار دارد. دسترسی محلی به چه صورت است؟ شما چقدر با سوپرمارکت یا میوه‌فروشی فاصله‌دارید؟ عرض کوچه‌ای که در آن هستید چه مقدار است، آیا وسایل حمل‌ونقل به‌راحتی می‌توانند در آن عبور و مرور کنند یا با مشکل برمی‌خورند. فاصله خانه با وسایل حمل‌ونقل عمومی چقدر است؟ راحت می‌شود به مترو یا اتوبوس رفت یا اینکه خیلی دور هستند.

۲. به همسایگانی که در اطراف خانه هستند توجه کنید. اگر شما آن خانه را خریداری کنید آن‌ها قرار است همسایگان شما باشند پس کامل توجه کنید که چه نوع زندگی دارند. اگر قصد خرید واحدهای آپارتمانی را دارید توجه کنید کسانی که در آن آپارتمان هستند فضای مشترک راه‌پله را چگونه نگهداری می‌کنند. وقتی‌که از راه‌پله‌های بالا می‌روید سروصدایی در آنجا می‌شنوید یا اینکه آپارتمانی ساکت است.

۳. ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. عرض ورودی ساختمان را بسنجید. عرض راه‌پله‌ها را مدنظر قرار دهید و ببینید برای جابجایی وسایل راحت می‌توان از آن‌ها عبور کرد یا خیر. سالم بودن دیوارها و پله‌ها و در ورودی را مورد بازرسی قرار دهید.

۴. اگر قصد خرید آپارتمان دارید حتما از مبلغ شارژ ماهیانه مطلع شوید. وضعیت کنتور آب، برق و گاز را از مشاور املاک یا صاحب‌خانه بپرسید که باید هر واحد مجزا باشد.

۵. در انتخاب طبقه واحد خود حساس باشید. طبقه دوم معمولاً بهترین انتخاب شما هستند. طبقات ابتدایی و انتهایی ساختمان‌ها بدترین انتخاب‌ها هستند.

۶. داخل واحد و خانه‌ای که شما بازدید از آنجا را انجام می‌دهید، باید نورگیری خوبی داشته باشد و حتماً داخل آشپزخانه‌ یک پنجره وجود داشته باشد. وجود پنجره در خانه باعث می‌شود که در روز از نور طبیعی بیشتر استفاده شود و در مصرف برق کمتر هزینه کنید.

۷. وسایل سرمایشی و گرمایشی خانه را بررسی کنید. این وسایل از چه نوعی هستند، سالم بودن آن‌ها و میزان انرژی مصرفی آن‌ها چقدر است. اطمینان از سلامت سیستم‌های گرمایشی و سرمایش خانه از جمله نکاتی درباره خرید خانه هستند، که باید به آن‌ها توجه خاص شود.

راهنمایی‌هایی برای عقد قرارداد

هنگام عقد قرارداد باید تمام حواس خود را جمع کنید تا بعداً به مشکل برنخورید یا اینکه مورد کلاه‌برداری قرار نگیرید. همان‌طور که می‌دانید این مبلغی که برای خرید خانه در اختیاردارید، بزرگ‌ترین قسمت سرمایه شما را در برمی‌گیرد. برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار لطفاً به این نکات توجه بسیار کنید.

قبل از عقد قرارداد حتما از قیمت خانه در آن منطقه آگاهی کامل داشته باشید. از کارشناسی برای قیمت‌گذاری خانه مشاوره بگیرید و با مبلغی که برای فروش گذاشته‌شده مقایسه کنید.

برای بستن قرارداد به مشاورین املاک معتبر بروید و تمام جزئیات خانه را در سند ثبت کنید. مشاورین املاکی که دارای پروانه کسب و کد ره‌گیری هستند، بهترین گزینه می‌توانند باشند. قبل از امضای سند حتما از مالک بودن فرد اطمینان کسب کنید و تمام مدارک برای ملک مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

حتما در قرارداد از کد ره‌گیری استفاده شود. کد ره‌گیری باعث می‌شود که شما تنها مالک آن خانه باشید و مالک قبلی نمی‌تواند آن خانه را به کس دیگری بفروشد. قبل از اینکه سند را امضا کنید از تک مالک بودن آن از طریق کد ره‌گیری اطمینان حاصل کنید.

قبل از خرید کامل خانه و امضای سند مبلغ کل را به خریدار ندهید و هم‌زمان با ثبت قرارداد می‌توانید بخشی از مبلغ کل که برای فروش دارید، را به فروشنده دهید. اگر از قبل مبلغی به فروشنده داده‌اید حتماً در دفتر مشاورین املاک و در حضور آن‌ها انجام شود و رسید بگیرید. در رسید خود حتما باید ثبت شود که این مبلغ چه مقدار و برای چه به فروشنده پرداخت ‌شده است. مثلاً مبلغ … در تاریخ … برای پیش‌پرداخت خرید ملک به آدرس … به آقای ….. پرداخت شد.

حتما خانه‌ای را که قصد خرید دارید خودتان متر کنید و با متراژی که در سند قید شده است، مقایسه کنید. متراژ باید مطابق با اندازه‌ای باشد که در سند آمده است.

در این مقاله نکاتی درباره خرید خانه را به شما متذکر شدیم که زمان خرید خانه، بدانید که از کجا باید شروع کنید و به چه چیزهایی احتیاج دارید. برای خرید خانه مناسب و بهره بردن از امکانات آن باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. از این رو بهتر است تمام نکاتی که در این مقاله به آن اشاره شد، در کنار موارد شخصی که برای یک خانه در نظر دارید را فهرست کنید. سپس با توجه به این فهرست اقدام به خرید خانه کنید.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود / ثبت نام