آموزش عمومی

راه های موفقیت در «برنامه ریزی شغلی»

0

برنامه ریزی کاری، فعالیتی نیست که یک بار برای همیشه مثلا در دبیرستان یا دانشگاه انجام و فراموش شود، گویی همه چیز به خوبی و مطابق برنامه پیش می رود. در واقع برنامه ریزی کاری، فعالیتی است که در بهترین حالت باید به صورت منظم و دائمی انجام شود، به خصوص  با در نظر گرفتن آماری که نشان می دهد کارگران متوسط به دفعات کار (و نه شغل) خود را در طول زندگی تغییر می دهند، بنابراین برای آغاز برنامه ریزی کاری، هرگز نه خیلی زود و نه خیلی دیر است.

درین بخش از مجله پایش راهکارهایی برای افزایش قدرت برنامه ریزی و مدیریت شغلی ارائه می کنیم.

برنامه ریزی کاری، رویدادی سالانه

بسیاری از ما، برخی کارها را سالانه انجام می دهیم، برای مثال معاینات پزشکی را انجام داده و به چشم پزشکی و دندانپزشکی مراجعه می کنیم، پس چرا برنامه ریزی کاری را در لیست قرار ندهیم؟ یک روز یا یک آخر هفته را در سال برای خلوت کردن با خود پیدا کنید – البته اگر تغییر کاری بزرگی را برنامه ریزی می کنید، بیش از یک روز را به این کار اختصاص دهید. هر چیزی که باعث حواس پرتی می شود را از خود دور کنید تا بتوانید کاملا روی کار تمرکز کنید. آنچه نمی خواهید در کارتان باشد، باید از زندگی تان خارج شود. با این کار احساس امنیت بیشتری در مسیر و انتخاب کار خواهید داشت – و برای بسیاری از تردیدها و مشکلاتی که پیش روی تمام شغل ها و کارهاست، آمادگی بیشتری دارید.

درباره چیزهایی که دوست دارید و ندارید، خواسته ها و نیازهای تان فکر کنید!

از چیزهای مهمی که دوست دارید و ندارید، لیستی تهیه کرده سپس از این لیست برای سنجش و بررسی شغل فعلی و مسیر کاری استفاده کنید. اگر کار و شغل تان بیشتر در ستون علائق تان قرار دارد، بدانید که هنوز در مسیر درستی هستید اما اگر فعالیت های شغلی تان بیشتر با ستون بیزاری ها و چیزهایی که از آنها متنفرید همپوشانی دارد، زمان آن رسیده که بررسی کار و شغل جدید را شروع کنید.

درنهایت، درباره اینکه چه چیزی از شغل و کارتان می خواهید و نیازهای تان فکر کنید. آیا می خواهید دنیا را تغییر دهید؟ می خواهید مشهور شوید؟ خواهان استقلال مالی هستید؟ می خواهید روند تغییرات را تحت تاثیر قرار بدهید؟ انگیزه هایی که شما را به سمت موفقیت و شادی هدایت می کنند را درک کنید.

تفریحات و سرگرمی های خود را بررسی کنید!

برنامه ریزی کاری فرصتی را هم برای بررسی فعالیت های اوقات فراغت فراهم می کند. شاید بررسی فعالیت های غیر کاری هنگام برنامه ریزی کاری، عجیب به نظر برسد. اما در واقع این طور نیست. بسیاری از اوقات سرگرمی ها و فعالیت های غیرکاری، بینش خوبی درباره مسیرهای کاری آینده ارائه می کنند. به نظرتان نمی توان یک سرگرمی را به کار تبدیل کنید؟ بسیاری از مردم چنین فکر می کنند. نقاش مشهور، پلگوگن، تاجر موفقی بود که نقاشی هم می کرد. در واقع نقاش معروفی نبود تا زمانی که تحسین هنرمندی برای ادامه نقاشی، او را به این کار ترغیب کرد؛ او در نهایت در مورد سرگرمی اش فکر کرد و تصمیم گرفت کارش را تغییر دهد. او در حرفه خود موفق بود اما عاشق نقاشی بود.

فرای شغل فعلی تان را برای کسب مهارت های انتقالی ببینید!

هر شغلی نیازمند مجموعه مشخصی از مهارت هاست و شاید بهتر باشد اگر خود را در چارچوب این مجموعه از مهارت ها دسته بندی کنیم، تا این که چنان دچار نزدیک بینی شویم که نتوانیم جز عنوان شغلی روی چیزی تمرکز کنیم.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که در جستجوی شغل است و در تلاش برای برنامه ریزی کاری، در می یابد که تنها یک گزارشگر است اما زمانی که خود را فرای عنوان شغلی اش درک می کند، می تواند مجموعه ای از مهارت های انتقالی ارزشمند را ببیند – مهارت هایی نظیر نوشتن، ویرایش کردن، پژوهش کردن، تحقیق و بازرسی، مصاحبه، رسیدگی همزمان به چندین وظیفه، دستیابی به اهداف و مهلت ها، مدیریت زمان و اطلاعات – مهارت هایی که به سادگی برای طیف وسیعی از مشاغل در حوزه ها و کارهای گوناگونی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

شناخت بازار کار

هر کسی فرصت های شغلی و کاری اش را خودش می سازد، بنابراین حتی اگر کارتان محدود شود یا آن را از دست بدهید، اگر دارای مهارت های بسیار خوبی باشید و بدانید که چگونه خود را به بازار، عرضه و شغل جدیدی پیدا کنید، با این حال داشتن اطلاعاتی درباره روندها و گرایش های بازار کار، برای موفقیت یک برنامه ریزی کاری بلندمدت، حیاتی است. مسیر کاری که امروز در روند مطلوبی است، فردا یا سال بعد ممکن است به سادگی محدود شود. بنابراین شناخت بازار کار و حوزه هایی که پیشرفت شغلی در آنها میسر است، به خصوص در زمینه هایی که به آنها علاقه دارید، بسیار حائز اهمیت می باشد.

اهداف شغلی و کاری خود را مشخص کنید!

نقشه راه موفقیت کاری و شغلی خود را طراحی کنید. آیا می توانید بدون تعیین اهدافی در کارتان موفق باشید؟ البته. آیا می توانید با تعیین اهداف حتی موفق تر هم باشید؟ بسیاری از پژوهشگران پاسخ مثبت می دهند. عنصر اساسی برنامه ریزی کاری، تعیین اهداف شغلی و کاری کوتاه مدت (در سال جاری) و بلندمدت (فراتر از یک سال) است. زمانی که این مرحله را آغاز می کنید، بازنگری و تطبیق آن اهداف با روند پیشبرد یا تغییر طرح کاری، بخش دیگری از برنامه ریزی کاری است و اهداف جدید زمانی که به اهداف قبلی دست یافتید، به وجود می آیند.

تأمل نهایی در برنامه ریزی کاری

نشست های برنامه ریزی کاری را به تعویق نیندازید و میان آنها فاصله طولانی ایجاد نکنید. برنامه ریزی کاری می تواند فواید بسیاری برای موفقیت در زندگی، از تعیین اهداف گرفته تا تغییر شغل، داشته باشد. زمانی که به طور منظم برنامه ریزی و بازنگری در کارتان را آغاز می کنید، با استفاده از نکاتی که گفته شد، برای مواجهه با هر آن چه در مسیر کار – و زندگی تان – ممکن است پیش آید، خود را آماده تر خواهید یافت.

با تفکیک مسئولیت ها و برطرف کردن موانع ذهنی، ذهن و تجارت تان را پرواز دهید! توجه کردن به این عادت ها کمک می کند تا شرکت را متحول کنید و آن را به مرحله بالاتری ببرید. گرچه پیروزی و برتری یک شبه به دست نمی آید، با کمی توجه و تمرکز می توانید پیشرفت قابل توجهی به دست آورید.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود / ثبت نام